Skip Navigation LinksAKTUALITY - RSS
20.3.2018
Na Valné hromadě v listopadu 2017 vystoupily ze svazu Proadis organizace Prev-centrum, Semiramis a Laxus. Členy zůstaly organizace Advaita, Prevent 99 a WHITE LIGHT I.
Více zde...
19.10.2017
TÉMA FAMILY BUSINESS – o rodině a osobách blízkých v kontextu adiktologických služeb
Více zde...
28.4.2017
Společnost SEMIRAMIS hledá nové kolegy do svého týmu!
Více zde...
11.4.2017
Dovolujeme si Vás pozvat na otevřený mezioborový seminář, který proběhne 11. dubna od 13:00 do 15:00 hodin v prostorách Prev-Centru, z.ú., Ambulantní léčby. Přednášet bude PhDr. Jana Mottlová, Ph. D. na téma „Trestně právní problematika v agendě probační a mediační služby se zaměřením na mladistvé“.
Více zde...
14.2.2017
Seminář proběhne 14. února od 13:00 do 15:00 hodin v prostorách Prev-Centru, z.ú., Ambulantní léčby. Přednášet bude PhDr. Jan Kulhánek na téma „Specifika terapeutické práce s dospívajícími“. V případě zájmu, prosím, potvrďte svou účast na e-mail: nzdm@prevcentrum.cz. Seminář je akreditován Českou asociací adiktologů. Účastnický poplatek je 100,- Kč.
Více zde...
20.10.2016
Termín a místo konání: 20.-21.10. 2016, Třeboň - hotel Svět
Více zde...
10.5.2016
Úvazek: 1, 0 Počet volných míst: 1 Nástup: dle dohody Pracoviště: Mladá Boleslav a okolí
Více zde...
2.5.2016
LAXUS o.s. Centrum terénních programů Pardubického kraje vypisuje výběrové řízení na pozici: KONTAKTNÍ A SOCIÁLNÍ PRACOVNÍK V TERÉNU Úvazek: 1,0 Počet volných míst: 1 Nástup: červen Pracoviště: Pardubice a obce Pardubického kraje
Více zde...
22.4.2016
Ambulantní centrum Hradec Králové pomáhá lidem, kteří absolvovali léčbu závislosti nebo ukončili výkon trestu odnětí svobody.
Více zde...
15.4.2016
PROGRAMŮ DLOUHODOBÉ PRIMÁRNÍ PREVENCE RIZIKOVÉHO CHOVÁNÍ NA ZÁKLADNÍCH ŠKOLÁCH STŘEDOČESKÉHO, KRÁLOVÉHRADECKÉHO A PARDUBICKÉHO KRAJE
Více zde...
 
 
Po návratu z léčby nebo vězení nemusí začít všechny trable nanovo. Šanci na úspěch dává lidem následná péče.
22.4.2016
Ambulantní centrum Hradec Králové pomáhá lidem, kteří absolvovali léčbu závislosti nebo ukončili výkon trestu odnětí svobody.

Cílem následné péče je, aby se zařadili úspěšně do běžného života, do společnosti a na trh práce a také aby zvládli abstinenci a nevraceli se zpět k braní drog nebo páchání trestné činnosti. Služba funguje od počátku roku v rámci individuálního projektu „Služby sociální prevence v Královehradeckém kraji IV.“ Jedním z klientů programu je i sedmadvacetiletý Honza z malé obce v Podkrkonoší, který si díky programu našel práci a bydlení po návratu z psychiatrické léčebny.


Honzovi rodiče spolu dlouho nevydrželi, rozvedli se, ještě když byl malý a oba si našli nové partnery. Honza postupem let zjišťoval, že pro něj doma není moc místa, a tak jej stále častěji hledal venku mezi kamarády.  „Kromě běžných klukovin, které někdy prováděl asi každý, jsem ale začal na střední škole pravidelně brát lysohlávky a kouřit marihuanu,“ říká. „Situace doma se zhoršovala, s rodiči jsem si nerozuměl a tak jsme se o tom, co se se mnou děje, vůbec nebavili,“ popisuje dobu, kdy začal postupně zvyšovat dávky drog. To, co bylo zpočátku příjemnou zábavou, se postupně stalo nezbytnou nutností. Honza se stal závislým. „Bylo to peklo. Drogy mi na jednu stranu přinášely okamžitou úlevu, na druhou stranu jsem dobře věděl, že to není řešení. Problém byl, že drogy prostě fungovaly a nakonec mě dostaly úplně,“ říká.

Střední školu ještě dokončil, ale práci na delší dobu si nikdy nenašel. Drogy se pro něj na čas staly i jediným prostředkem obživy. Honza však postupně přišel o zázemí, skončil venku, přespával po sklepech a chatkách nebo v lese. Jeho psychický stav se rychle zhoršoval, začal trpět bludy a stihomamem. „Když jsem neměl dobrý den, byl jsem nebezpečný sobě i okolí - podpaloval jsem věci, chodil po ulicích polonahý a úplně zmatený,“ líčí Honza opatrně své nejhorší zážitky. Po nějaké době na ulici se jeho stav zhoršil natolik, že nebyl schopen běžné komunikace a konflikty se zákonem a lidmi v rodné obci už přerostly únosnou mez. Honza skončil na dlouhou dobu na uzavřeném oddělení psychiatrické léčebny a soud jej zbavil svéprávnosti. Jak sám říká, v tu dobu to pro něj bylo důkazem toho nejhoršího nepochopení. V léčbě ale nakonec poznal, že se o něj někdo začal skutečně zajímat. Na psychiatrii strávil takřka 4 roky a teprve na podzim roku 2015 jej propustili. Kromě stanovení další léčby mu doporučili vyhledat právě služby následné péče, aby nespadl do starých kolejí.

Začátkem roku 2016 proto začal Honza pravidelně docházet na konzultace do královéhradeckého Ambulantního centra, které provozuje Laxus z.ú. S pomocí jeho pracovníků si našel chráněné bydlení a začal pracovat. Sice stále musí brát léky, které mu předepisuje lékař, ale už neužívá kdysi oblíbené lysohlávky a nekouří ani marihuanu. Kromě toho si v Hradci nalezl nové kamarády. „Honza postupně získává náhled na to, co do jeho života drogy přinesly a co by se dělo, kdyby se k jejich užívání vrátil. Momentálně se mu daří dobře, ale jakýkoliv návrat k původnímu chování by mohl být v jeho případě velice problematický. Proto trvá naše spolupráce a pravidelné konzultace, na kterých Honzu podporujeme v jeho úsilí,“ doplňuje Martin Svoboda, vedoucí centra. „Začal jsem žít nový život a dávám se dohromady,“ říká Honza s viditelnou úlevou. „Čas od času se mi vrací chuť na konopí, ale zatím jsem si vždycky našel nějaký důvod proč si nezakouřit,“ dodává s nadějí v hlase.

Tato aktivita je součástí individuálního projektu „Služby sociální prevence v Královehradeckém kraji IV“, který je financován z prostředků ESF prostřednictvím Operačního programu Zaměstnanost a státního rozpočtu.http://www.laxus.cz/nasledna-pece-pro-osoby-po-lecbe-zavislosti-nebo-vykonu-trestu/


Zpět na seznam

RSS aktuality z externích zdrojů

Advaita Liberec


Laxus z.ú.


Semiramis z.ú.